Обучителен курс по водородна енергетика в Стара Загора завърши успешно



Първият обучителен курс по водородна енергетика в стара загора завърши успешно

С голям интерес и активно участие приключи първият по рода си обучителен курс по водородна енергетика, проведен в периода 24–28 март 2025 г. в Тракийския университет – Стара Загора. Обучението бе организирано от Института по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски“ към БАН (ИЕЕС-БАН), със съдействието на Института за устойчив преход и развитие (ИУПР) към Тракийския университет и Центъра за компетентност „ХИТМОБИЛ“. Курсът бе част от дейностите по европейския проект Green Skills for Hydrogen, Green Skills for Hydrogen, насочен към придобиване на квалификационни познания и умения в областта на водородните технологии.

Официалното откриване бе съпроводено с приветствени слова на главния секретар на Тракийския университет – доц. д-р Неделина Костадинова, която поздрави участниците от името на ректора, проф. д-р Добри Ярков, и пожела успех на събитието. Курсистите бяха поздравени и от председателя на Българската академия на науките (БАН) – чл.-кор. проф. дхн Евелина Славчева. Организаторите подчертаха стратегическата важност на водорода като ключов елемент за енергийния преход и трансформацията на индустриалния сектор към екологосъобразни технологии.

Събитието събра над 85 участници в лицето на студенти, преподаватели, инженери, експерти и ръководители от различни сектори, обединени от стремежа към изграждането на по-зелено, устойчиво и иновативно енергийно бъдеще. В хода на обучението те се запознаха с широк спектър от теми – от електрохимичните водородни преобразуватели и енергийната ефективност на водорода, до регулаторната рамка на европейско и национално ниво. Лектори в курса бяха утвърдени учени и преподаватели: чл. кор. проф. дхн Евелина Славчева (ИЕЕС-БАН), проф. дхн Дария Владикова (ИЕЕС-БАН и Тракийски университет), доц. д-р Благой Бурдин (ИЕЕС-БАН), доц. д-р Борислав Трайков (ТУ – София и Тракийски университет), доц. д-р Галин Борисов и Денис Паскалев (ИЕЕС-БАН). Всеки от тях допринесе със своята експертиза за провеждането на качествено и практически насочено обучение.

Особен акцент бе поставен върху практическите занятия, които позволиха на участниците да приложат наученото. Разделени в групи, те работиха с обучителен комплект „Зелен водород“, наблюдаваха демонстрации на преносими водородни системи и имаха възможността да се запознаят отблизо с водородния автомобил Hyundai Nexo чрез тестово шофиране. Този практически компонент бе изключително добре приет и отбелязан като особено полезен от участниците.

Последният ден на обучението включваше отворена дискусия, в рамките на която бяха обсъдени въпроси от участниците, както и идеи за бъдещи проекти и сътрудничество. След попълване на анкетни карти за обратна връзка, обучението бе официално закрито от доц. д-р Благой Бурдин и Денис Паскалев, които представиха обобщение на резултатите и очертаха перспективите за нови образователни инициативи в сферата на водородната икономика.

Всички участници получиха сертификати за преминато обучение.

Курсът утвърди значимостта на междуинституционалното сътрудничество в подготовката на кадри за енергийния преход и засили ролята на Стара Загора като регионален център за зелени технологии и иновации.

Повече информация за проекта „Green Skills for Hydrogen“: https://greenskillsforhydrogen.eu/